Kjapt overblikk
Brukervennligheten gjorde at valget falt på Kron. Investeringsappen fra Storebrand er en stor suksess med over 130 000 brukere, og Norges mest fornøyde investeringskunder i 2023, 2024 og 2025 ifølge EPSI.
– Den er enkel å forstå seg på, og jeg kan raskt sjekke hvordan det går med både pensjon og sparing på bussen til jobb.
Da Tom byttet til Kron, merket han kjapt forskjell:
– I stedet for at pensjon er én av mange tjenester, er Kron mer oversiktlig fordi de rendyrker pensjon og fondssparing. Den er godt designet og har god visualisering, så jeg tenkte «dette er virkelig superenkelt».
Bytt til Kron!
Som medlem får du rabatt på både pensjon og fond. Les mer om Kron og last ned appen på våre sider.
Lav risiko gir liten avkastning
Etter å ha logget inn i appen første gang, gikk det kjapt å flytte både fond og pensjon til Kron. Her opplevde Tom at det var langt enklere å ta aktive valg for sparingen sin – ikke minst når det kom til risikostyring.
Der det forrige pensjonsfondet hans hadde vært stilt inn med lav risiko og aksjeandel, kom et viktig aha-øyeblikk da han begynte å lese seg opp på pensjon og ulike former for avkastning.
– Jeg så at forskjellene i risikoprofil ikke var spesielt store i et femårsperspektiv, men over 30 år ser du at lav risiko gir liten avkastning.
Satt på spissen: Med en høyere risikoprofil i ung alder, kan avkastningen bli langt høyere når du nærmer deg pensjonsalder.
Overrasket over medlemsfordeler
Tekna-medlemmer får rabatt på Krons allerede lave priser, både på indeksfond og forvaltningskostnader.
– De gode vilkårene Tekna har forhandlet frem var nok hovedårsaken til at jeg gikk over til Kron.
Briten er blitt positivt overrasket over den norske fagforeningsmodellen, og da spesielt at man får medlemsfordeler hos Kron og flere andre samarbeidspartnere.
– Det er annerledes enn i Storbritannia.
Bli medlem
Mange sparer over 10 000,- i året med våre avtaler, og du blir medlem i en sterk fagforening som jobber for dine lønns- og arbeidsvilkår.
Kron motiverer til mer sparing
Tom har gradvis spart mer og mer i Kron, og er fornøyd med å ha blitt mer bevisst på sparingen – selv om fallet i markedet tidligere på året var en god påminner om at ting også kan gå nedover.
Sammen med pensjonen han får via jobben, har han også egen pensjonssparing i IPS og en egen fondskonto – en miks av teknologi, finans, industri og klima- og miljøvennlige investeringer.
Gradvis har Tom plassert en større andel av investeringene sine i aksjefond og valgt å øke risikonivået sitt.
– Nå har jeg gått opp til en mellomkategori, hvor jeg er komfortabel med balansen mellom risiko og forventet avkastning.
