Den internasjonale Pisa-undersøkelsen viser at norske elevers resultater i lesing og matematikk er gått kraftig tilbake siden forrige undersøkelse som ble gjort i 2022.
Det er svært alvorlig, sier president i Tekna, Elisabet Haugsbø.
– Dette bekrefter at vi trenger en kraftig satsing på realfag i statsbudsjettet som legges fram i oktober. Vi er nødt til å snu læringskrisen i skolen.
Stor tilbakegang for norske elever
Pisa-undersøkelsen viser hvordan norske 15-åringer presterer i matematikk, naturfag og lesing, og den gjør det mulig å sammenligne resultatene mellom land.
For første gang siden 2006 ligger Norge nå under snittet blant OECD-landene i alle de tre fagområdene matematikk, naturfag og lesing, ifølge Utdanningsdirektoratet.
Fra 2015 til i dag har det vært en svært stor tilbakegang i resultatene hos norske elever, men også i de andre nordiske landene.
Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun var tydelig på at resultatene er «svært alvorlige», på regjeringens pressekonferanse der Pisa-undersøkelsen for 2025 ble lagt fram tirsdag.
Det er særlig andelen lavtpresterende elever som har økt mye. I tillegg er det stadig færre elever som presterer på de høyeste nivåene. Begge deler er bekymringsfullt, mener president Elisabet Haugsbø.
– Norge bør ha forutsetninger for å ligge i toppen, men klarer ikke å fange opp de svakeste elevene, og har samtidig for få som presterer i toppsjiktet. Det er alvorlig for den enkelte og for samfunnet. Vi trenger bedre breddekunnskaper, men også nok elever med forutsetninger for å ta avansert utdanning innen de fagene vi trenger for å løse store utfordringer i årene som kommer, sier Haugsbø.
Gode kunnskaper i matematikk og naturfag er en forutsetning for høyere utdanning innen teknologi og naturvitenskap, fag det er stort behov for i norsk arbeidsliv framover.
Se opptak av Teknas arrangement på Arendalsuka: Dette er løsningene på realfagskrisa
Ikke tid til å vente på strategien
Regjeringen har varslet at det kommer en realfagsstrategi i 2027 som skal ta for seg hele skole- og utdanningsløpet, med mål om å få flere til å velge realfag.
Tekna har store forventninger til strategien, samtidig bekrefter Pisa-tallene at vi ikke har tid til å vente. Tiltakene vi vet virker, kan vi starte med allerede nå.
Les mer om Teknas innspill til den varslede realfagsstrategien her: Etterlyser tiltak for å styrke realfagene
Tekna mener det er behov for en satsing på læreren i statsbudsjettet for 2027.
– For å snu utviklingen må vi starte med læreren. Vi vet at lærere med utdanning i fagene de underviser i, er helt avgjørende for å lære, og for å skape motivasjon og interesse for fagene, sier Haugsbø.
Dette er Teknas forslag til tiltak:
- Penger til etter- og videreutdanning for realfagslærere
- Styrke lærerutdanningene
- Still krav om utdanning i fagene lærerne underviser i, det er det i dag ikke i naturfag i barneskolen
- Gode rom og utstyr til mer praktisk undervisning
- Norske elever har hatt tilbakegang i lesing og matematikk sammenlignet med forrige undersøkelse i 2022
- I naturfag er resultatene stabile sammenlignet med 2022
- Interessen for naturfag har gått tilbake siden 2015
- Hele en av tre presterer nå så lavt i lesing at de er under den nedre grensen for hva elever bør kunne for å være forberedt på videre utdanning og arbeidsliv, for guttene er andelen enda høyere
- Elevenes bakgrunn betyr mindre for elevenes resultater i Norge sammenlignet med andre land
- Kilde: Utdanningsdirektoratet
