Hopp til innhold
President Elisabet Haugsbø mener en løsning på læringskrisa i skolen er en større satsing på realfagslærerne.

Aktuelt

Tekna forventer tiltak etter Pisa-nedtur

Publisert: 8. sep. 2026

Norske elevers resultater i matematikk og lesing går kraftig tilbake. – Det er svært alvorlig, sier president Elisabet Haugsbø. Tekna forventer at regjeringa kommer med konkrete tiltak i statsbudsjettet.

Den internasjonale Pisa-undersøkelsen viser at norske elevers resultater i lesing og matematikk er gått kraftig tilbake siden forrige undersøkelse som ble gjort i 2022.

Det er svært alvorlig, sier president i Tekna, Elisabet Haugsbø.

– Dette bekrefter at vi trenger en kraftig satsing på realfag i statsbudsjettet som legges fram i oktober. Vi er nødt til å snu læringskrisen i skolen.

Stor tilbakegang for norske elever

Pisa-undersøkelsen viser hvordan norske 15-åringer presterer i matematikk, naturfag og lesing, og den gjør det mulig å sammenligne resultatene mellom land.

For første gang siden 2006 ligger Norge nå under snittet blant OECD-landene i alle de tre fagområdene matematikk, naturfag og lesing, ifølge Utdanningsdirektoratet.

Fra 2015 til i dag har det vært en svært stor tilbakegang i resultatene hos norske elever, men også i de andre nordiske landene.

Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun var tydelig på at resultatene er «svært alvorlige», på regjeringens pressekonferanse der Pisa-undersøkelsen for 2025 ble lagt fram tirsdag.

Det er særlig andelen lavtpresterende elever som har økt mye. I tillegg er det stadig færre elever som presterer på de høyeste nivåene. Begge deler er bekymringsfullt, mener president Elisabet Haugsbø.

– Norge bør ha forutsetninger for å ligge i toppen, men klarer ikke å fange opp de svakeste elevene, og har samtidig for få som presterer i toppsjiktet. Det er alvorlig for den enkelte og for samfunnet. Vi trenger bedre breddekunnskaper, men også nok elever med forutsetninger for å ta avansert utdanning innen de fagene vi trenger for å løse store utfordringer i årene som kommer, sier Haugsbø.

Gode kunnskaper i matematikk og naturfag er en forutsetning for høyere utdanning innen teknologi og naturvitenskap, fag det er stort behov for i norsk arbeidsliv framover.

President Elisabet Haugsbø under Teknas arrangement Dette er løsningene på realfagskrisen i Arendal, Haugsbø prater til en sal med publikum, foran en skjerm
President Elisabet Haugsbø la fram Teknas svar på realfagskrisen under Teknas arrangement på årets Arendalsuka.

Se opptak av Teknas arrangement på Arendalsuka: Dette er løsningene på realfagskrisa

Ikke tid til å vente på strategien

Regjeringen har varslet at det kommer en realfagsstrategi i 2027 som skal ta for seg hele skole- og utdanningsløpet, med mål om å få flere til å velge realfag.

Tekna har store forventninger til strategien, samtidig bekrefter Pisa-tallene at vi ikke har tid til å vente. Tiltakene vi vet virker, kan vi starte med allerede nå.

Les mer om Teknas innspill til den varslede realfagsstrategien her: Etterlyser tiltak for å styrke realfagene 

Tekna mener det er behov for en satsing på læreren i statsbudsjettet for 2027.

– For å snu utviklingen må vi starte med læreren. Vi vet at lærere med utdanning i fagene de underviser i, er helt avgjørende for å lære, og for å skape motivasjon og interesse for fagene, sier Haugsbø.

Dette er Teknas forslag til tiltak:

  • Penger til etter- og videreutdanning for realfagslærere
  • Styrke lærerutdanningene
  • Still krav om utdanning i fagene lærerne underviser i, det er det i dag ikke i naturfag i barneskolen
  • Gode rom og utstyr til mer praktisk undervisning 
  • Norske elever har hatt tilbakegang i lesing og matematikk sammenlignet med forrige undersøkelse i 2022
  • I naturfag er resultatene stabile sammenlignet med 2022 
  • Interessen for naturfag har gått tilbake siden 2015
  • Hele en av tre presterer nå så lavt i lesing at de er under den nedre grensen for hva elever bør kunne for å være forberedt på videre utdanning og arbeidsliv, for guttene er andelen enda høyere
  • Elevenes bakgrunn betyr mindre for elevenes resultater i Norge sammenlignet med andre land
  • Kilde: Utdanningsdirektoratet 

 

Les også