Hei, det ser ut som du bruker en utdatert nettleser. Vi anbefaler at du har siste versjon av nettleseren installert. Tekna.no støtter blant annet Edge, Firefox, Google Chrome, Safari og Opera. Dersom du ikke har mulighet til å oppdatere nettleseren til siste versjon, kan du laste ned andre nettlesere her: http://browsehappy.com
Hopp til innhold
Lars Olav Grøvik
Lars Olav Grøvik blir ny president i Tekna

Aktuelt

Lars Olav Grøvik valgt til ny president i Tekna 

Publisert: 13. juni 2021

Lars Olav Grøvik ble valgt til ny president i Tekna på foreningens Representantskapsmøte 13. juni. Grøvik avløser Lise Lyngsnes Randeberg, som har ledet Tekna siden 2013. 

Grøvik har gjennom flere år vært hovedtillitsvalgt for Tekna i Equinor, styremedlem i Tekna Privat og leder av Tekna Olje og Gass. Han har lang erfaring fra tillitsvalgtarbeid, og har mange ganger representert Tekna overfor tilsynsmyndigheter og i høringer på Stortinget. Han har også hatt andre styreverv i frivillige organisasjoner.

Han er utdannet  innen geologi, med tilleggsutdannelse i ledelse og samfunnsøkonomi, og jobber som Advisor Data Management hos Equinor i Bergen. Grøvik kommer fra Liadalsbygda i Ørsta og bor i Bergen. 

En stor ære

- Dette er en stor ære. Som nyvalgt president tar jeg over en veldrevet organisasjon som er en av de raskest voksende i Norge, sier Grøvik.  

-Tekna er og skal være en relevant forening for våre medlemmer, med gode tjenester og solid støtte som fagforening. Som faglig forening har vi utviklet oss til å bli en betydelig nettverksarena og kompetanseleverandør. Bare siden nyttår har mer enn 80 000 deltatt på Teknas digitale arrangementer, konferanser og kurs, sier Grøvik. Våre 32 lokalavdelinger er uvurderlig for det frivillige, sosiale og faglig tilbudet til våre 89 000 medlemmer.  

Grøvik poengterer at det nye hovedstyret sammen med resten av organisasjonen skal fortsette det gode arbeidet som er gjort og bygge videre på den posisjonen vi har oppnådd.   
 
- Våre tillitsvalgte gjør en betydelig innsats på arbeidsplassen og Tekna skal fortsatt være konstruktiv i partssamarbeidet. Men, vi skal også være en partner som utfordrer og sørger for at vilkårene, medbestemmelsen og velferden ikke går i feil retning, sier Grøvik. 

En uredd brobygger

En uredd brobygger som er engasjert i samfunn, politikk og det grønne skiftet, samt kunnskapsrik og reflektert, er noen av stikkordene som valgkomiteen brukte for å beskrive Grøvik.  

- Vi skal fortsette å engasjere frivilligheten og styrke våre tillitsvalgte. Arbeidslivet endrer seg raskt og arbeidstakernes kompetanse må derfor utvikles og tilpasses nye behov, hele tiden. Dessuten, så skal vi jobbe for å inkludere bærekraft i alt vi gjør, understreker han. 

Grøvik tar over etter Lise Lyngsnes Randeberg. Hun har hatt vervet som president i hele åtte år og vært en sterk samfunnsstemme i en periode med høy medlemsvekst og stor omstilling. Randeberg og forgjengeren Marianne Harg, er dermed de lengst sittende presidentene i Teknas historie. 

Elisabet Haugsbø

Elisabet Haugsbø valgt som visepresident

Haugsbø har flere års erfaring som tillitsvalgt, og vært medlem av Teknas Hovedstyre siden 2019. Hun er ekspert på datasikkerhet og ble i 2018 og 2019 kåret til en av landets 50 fremste teknologikvinner. Haugsbø er i fra Bygstad og bor i Trondheim. 

Som øvrige styremedlemmer har Representantskapsmøtet valgt Margrethe Esaiassen fra Tromsø avdeling, Marte Nordhus fra Trondheim avdeling, Tove Ringerike fra Oslo avdeling, Trond Wiberg fra Oslo avdeling og Sigurd Vildåsen fra Gjøvik avdeling. 

 

Les også