Hopp til innhold
Forhandlingssjef Anders Kvam i Tekna og forhandler og advokat Gro Øien i NHO enige om ny hovedavtale.

Aktuelt

Enighet mellom Tekna og NHO om ny hovedavtale

Publisert: 29. okt. 2026

Tekna og NHO er enige om ny hovedavtale for perioden 2026 til 2028. – Det var til tider krevende forhandlinger, men vi er fornøyde med at vi både viderefører de viktigste elementene i avtalen, og samtidig styrker den, sier forhandlingsleder i Tekna Privat Anders Kvam.

Tekna og NHO kom 28. oktober, etter lange forhandlinger, til enighet om ny hovedavtale for perioden 2026 til 2028.

– Vi har hatt to hovedkrav. Det ene er mer åpenhet om hvordan lønnssystemer fungerer og praktiseres. Det andre er at partene i kommende tariffperiode ser nærmere på konsekvenser av den teknologiske utviklingen, og hvordan digitale verktøy og KI kan påvirke fremtidens arbeidsliv. Begge disse temaene er vi nå enige om å se nærmere på i den kommende tariffperioden, sier Kvam.

Det er også kommet inn noen justeringer i avtalen som Tekna håper kan bidra til å løse utfordringer i forbindelse med lønnsforhandlinger og bruk av lønnssystemer lokalt.

– Våre tillitsvalgte har nå blant annet fått en avtalefestet rett til å få informasjon om hvordan bedriftens lønnspolitikk og lønnssystem praktiseres, sier Kvam.

 

Les også