Last ned Teknas høringsinnspill her:
Innspill til Høring av læreplanar i statistikk og matematikk for økonomi (erstatning for matematikk S). (pdf)
Sendt til Utdanningsdirektoratet
Litt fra Teknas høringssvar
- Det er behov for økt rekruttering til realfaglig fordypning i videregående, og matematikk er avgjørende for kvalifikasjon til høyere realfagsstudier.
- Matematikk S har ikke fungert etter hensikten, og endringer er nødvendige, men nivået i overgangen til høyere utdanning må ikke senkes.
- De foreslåtte fagene Statistikk og Matematikk for økonomi kan styrke interesse for matematikk, men gir ikke tilstrekkelig algebraisk fordypning for mange realfagsstudier.
- Den nye strukturen bryter med tidligere progresjon i S-matematikken og gir mindre faglig modenhet enn S1–S2-modellen.
- Muligheten til å kombinere R1 med de nye fagene kan svekke rekrutteringen til R2, særlig fordi elever velger strategisk ut fra karakterer.
- Det er usikkert om kombinasjonen Statistikk + Matematikk for økonomi vil bli godkjent som grunnlag for opptak til studier som i dag krever R1.
- Tidspunktet for innføring skaper uforutsigbarhet for elever, og det er risiko for svekket matematikkkompetanse og ytterligere forsterking av realfagskrisen.
For å lese Teknas innspill, last ned høringssvaret over.
Høringen det gjelder kan du se her
