Hopp til innhold
Foto: Getty Images

Politisk

Høring av forslag til forskrift om Norgespris og strømstønad til husholdninger som bruker fjernvarme

Publisert: 12. aug. 2025

Forslaget følger opp den nylig vedtatte loven om Norgespris og strømstønad. Tekna har besvart tidligere høringsrunder om lovforslaget om Norgespris, og støtter ikke lovforslaget.

Last ned Teknas høringsinnspill her:

Høringssvar - Høring av forslag til forskrift om Norgespris og strømstønad til husholdninger som bruker fjernvarme (pdf)
Sendt til Energidepartementet

Hovedpoenger fra Teknas innspill:

  • Tekna støtter ikke Norgespris. Vi er bekymret for konsekvensene, og da særlig økt strømforbruk, belastning på kraftnettet og negativ påvirkning på prisinsentivet.   
  • Tekna mener at midlene som går til å dekke Norgespris heller kan benyttes til tiltak for energieffektivisering, energisparing og utbygging av bærekraftig energi og nett.  
  • Tekna mener at lovforslaget om Norgespris ikke er godt nok utredet. Vi ber derfor om at Norgespris-ordningen evalueres etter et år. 
  • Når nå Norgespris er vedtatt, så støtter Tekna at Norgespris også skal gjelde for fjernvarmeselskapene og fjernvarmekundene. Det er viktig at det totale energiforbruket ses i sammenheng, og fjernvarme er en viktig energikilde som avlaster strømnettet og reduserer strømforbruket.
  • Tekna mener det er viktig å sørge for tilstrekkelig med midler til Enova, slik at forvaltningen av Norgespris ikke får konsekvenser for Enova sitt arbeid med Norges omstilling til lavutslippssamfunnet. Vi mener prioriteringen fortsatt bør være å kutte klimagasser og skape nye verdier, gjennom innovasjon og teknologiutvikling. 

For å lese Teknas innspill, last ned høringssvaret over.

 

FNs bærekraftsmål

Logo for bærekraftsmål 7Logo for bærekraftsmål 12

Les også