Bioteknologi spiller en stadig viktigere rolle innen helse, industri, miljø og matproduksjon. Internasjonale standarder bidrar til kvalitet, sikkerhet og sammenlignbarhet, og er viktige verktøy for både forskning, innovasjon og kommersialisering.
Nå har norske virksomheter mulighet til å påvirke dette arbeidet gjennom deltakelse i den nasjonale speilkomiteen for ISO/TC 276 Biotechnology.
Standard Norge og Tekna Biotek gir deg innsikt i komiteens arbeid, hvilke temaer som er aktuelle, og hvordan du kan bidra.
Om ISO/TC 276 Biotechnology
ISO/TC 276 Biotechnology utvikler internasjonale standarder som bidrar til innovasjon, kvalitet og sikkerhet innen bioteknologi. Arbeidet omfatter blant annet biobanker, bioanalyse og bioprosessering. Standardene kan brukes av industri, forskningsmiljøer, myndigheter og helsesektoren, og gir et felles grunnlag for kvalitet, samarbeid og internasjonal handel.
På programmet
-
Introduksjon til standardisering –
Marit Kveine Nygren, Standard Norge -
Presentasjon av ISO/TC 276 Biotechnology og pågående arbeid. Hvordan kan norske fagmiljøer bidra til internasjonal standardisering? –
Marit Kveine Nygren, Standard Norge -
Finansiering av den nasjonale speilkomiteen –
Truls Petersen, Standard Norge -
Veien videre – etablering av den nasjonale speilkomiteen –
Marit Kveine Nygren, Standard Norge
Hvem bør delta?
Møtet er åpent for alle som har interesse for standardisering innen bioteknologi. Vi oppfordrer representanter fra næringsliv, forskningsinstitusjoner, universiteter, helsevesen, offentlig sektor og myndigheter til å delta.
Tekna Biotek
Tekna Biotek jobber for kunnskapsformidling og nettverksbygging innenfor en bred definisjon av fagområdet, som biomedisin, molekylærbiologi, ernæring og matvitenskap. Vi jobber også for gode vilkår for forskning, innovasjon og næringsliv, og svarer på høringer, arrangerer politiske debatter og lager politiske utspill. Nettverket er kun for Tekna-medlemmer, og det er helt gratis og uforpliktende å delta.
Du er nå med i fagnettverket. Du vil snart motta en e-post fra oss med mer informasjon. Administrer dine nettverk her.
Du er allerede med i fagnettverket. Administrer dine nettverk her.
Du må være medlem av Tekna for å bli med i nettverket. Men du er velkommen til å delta på flere av våre arrangementer.
