Hei, det ser ut som du bruker en utdatert nettleser. Vi anbefaler at du har siste versjon av nettleseren installert. Tekna.no støtter blant annet Edge, Firefox, Google Chrome, Safari og Opera. Dersom du ikke har mulighet til å oppdatere nettleseren til siste versjon, kan du laste ned andre nettlesere her: http://browsehappy.com
Hopp til innhold
Tekna styrker arbeidet for å få flere barn og unge til å bli glade i realfag.

Aktuelt

Bli med å skape realfagsglede hos barn og unge!

Publisert: 15. des. 2025

Tekna trapper opp innsatsen for rekruttering til realfag og blir STEM-partner. Nå oppfordrer vi Tekna-medlemmer om å vurdere det samme for sin arbeidsplass.

Tekna har inngått et tettere samarbeid med Nasjonalt senter for realfagsrekruttering (NSR) og er nå offisiell STEM-partner.

Bakgrunnen er at det er nødvendig å styrke innsatsen for å få flere barn og unge til å velge realfag.

– Vi vet at Norge trenger flere med realfagskompetanse i årene som kommer. Derfor er det viktig for Tekna å støtte tiltak som bidrar til å vekke og styrke interessen for realfag blant barn og unge. Dette er et ledd i det, sier president i Tekna, Elisabet Haugsbø.

President Elisabet Haugsbø er glad for at Tekna er blitt offisiell STEM-partner.

Støtter skoler og leksehjelp

STEM-parnerskapet innebærer at Tekna nå går inn som bidragsyter til NSRs skolefond som gjør det mulig for elever og lærere over hele landet å delta på aktiviteter og eksterne arenaer som jobber med interesse og forståelse for realfag. 

I tillegg dekker Tekna et antall elevplasser i ENT3R – et nasjonalt mentorprogram der elever får leksehjelp av studenter i realfag. Dette gir flere ungdommer mulighet til å få faglig støtte og inspirasjon til å velge realfaglig utdanning. 

Les også: – Vi må få øynene opp for den kritiske kompetansemangelen i realfag

Vil din arbeidsplass bidra? 

NSRs skolefond dekker reiseutgifter for skoler som ønsker å delta på realfagsarrangementer, men som ellers ikke ville hatt økonomisk mulighet til det. Målet er at alle barn og unge skal få like muligheter til å oppleve hvor spennende og viktig realfag er, og skolefondet er et konkret og effektivt tiltak for å sikre dette.

– Samarbeidet med NSR er en del av Teknas langsiktige satsing på realfag og teknologi. Kompetansemangelen i realfag er allerede kritisk og vi vet at behovet i samfunnet bare vil øke framover. Det er derfor helt nødvendig å samarbeide om gode tiltak som kan bidra til realfagsglede og interesse hos enda flere barn og unge, sier president Haugsbø.

  • STEM er en vanlig forkortelse for realfagene og står for Science,  Technology, Engineering, Mathematics. 
  • Nasjonalt senter for realfagsrekruttering (NSR) har et nasjonalt mandat fra Kunnskapsdepartementet om å koordinere og bidra til økt rekruttering til STEM-fagene. 
  • Tekna har samarbeidet med NSR i mange år med ulike tiltak. Og har nå også blitt offisiell STEM partner. 
  • STEM partner er et tiltak der NSR tilrettelegger og koordinerer arbeidslivet bidrag til rekruttering, og styrker kontakten mellom arbeidsplass og skoler. 
  • Målet er å vise barn og unge bredden i fagene og bidra til økt motivasjon og interesse ved å tydeliggjøre alle valgmulighetene man har i arbeidslivet med gode kunnskaper i realfag. 
  • Kilde: NSR, STEM arbeidsliv 

Tekna oppfordrer samtidig Tekna-medlemmer å vurdere om deres bedrift eller arbeidsplass kan bli STEM-partner gjennom Nasjonalt senter for realfagsrekruttering (NSR). I tillegg til skolefond og leksehjelp tilbyr partnerskapet en ordning for rollemodeller som er et samarbeid mellom arbeidslivet og skoler og utdanningsinstitusjoner.

Les også: President Elisabet Haugsbø er selv rollemodell gjennom ordningen STEM arbeidsliv som Tekna støtter 

Vi vet at mange barn og unge er usikre på hva de kan bruke realfagene til, og hvilke muligheter de gir i arbeidslivet, sier president Elisabet Haugsbø. 

– Det er ganske lett å forklare hva en snekker gjør på jobb, mens hva en ingeniør gjør er vanskeligere fordi det er et så stort fagfelt. Derfor er rollemodeller fra næringslivet gull verdt for rekruttering, sier hun.  

Les mer om hvordan du kan bli STEM-partner her

 

Les også