Ariadna Szczybelski-Ciordia er her ved Langfjorden nær Alta for å kartlegge forekomster av grisetang for mulig innhøsting. Foto: Privat
Spansk naturflyktning høster grisetang
Tekna-medlem Ariadna Szczybelski-Ciordia flyttet fra Spania til Nord-Norge for å finne ro i arktisk natur. Nå jobber hun for spanske investorer som vil bruke villhøstet norsk grisetang til gjødsel, dyrefor og bioplast.
Veksten i det norske markedet for tang og tare er i stor grad drevet av utlendinger, og deriblant Tekna-medlem Ariadna Szczybelski-Ciordia.
– Jeg har alltid hatt en drøm om å flytte til Norge. Min første kobling til Norge kom gjennom feltarbeid i Barentshavet og på Svalbard, da jeg tok en doktorgrad ved Wageningen University i Nederland. Deretter valgte jeg en påfølgende master i marin bioteknologi ved Universitet i Tromsø, som en inngangsport til det norske arbeidsmarkedet.
Fant norsk jobb gjennom Spania
Szczybelski-Ciordia er fra Zaragoza i Spania, og det samme er spanske SAMCA Group som nylig kjøpte aksjemajoriteten i Polar Algae AS i Hammerfest. Bruk av norsk grisetang til økologisk gjødsel er det primære formålet for det spanske selskapet, mens dyrefor og bioplast er tilleggsformål.
– SAMCA Gruppen og datterselskapet Daymsa er inne i disse markedene, men har manglet tilgang på naturressursen grisetang, som er en viktig ingrediens. Finnmarkseiendommens (FeFo) eierskap til størsteparten av kystområdene gir bedre tilgang på store volum for å skape en lønnsom virksomhet. Jeg møtte representanter for spanske Daymsa på en konferanse i 2023. Overraskelsen var stor da jeg møtte et selskap fra min egen hjemby som søkte kontakter i det norske taremarkedet.
Les om tang og tare som næring i Norge
Fant sinnsro i arktisk natur
Polar Algae har økt antall registrerte ansatte fra 12 i juni 2024 til 17 i juni 2025. Flest norske tareansatte er det ved alginatfabrikken IFF N&H Norway AS i Karmøy kommune. Virksomheten fikk nylig nye franske eiere.
Szczybelski-Ciordia er nytilsatt ved Polar Algae i Hammerfest.
– Jeg søkte meg tidlig til utlandet på grunn av svake jobbutsikter i Spania. Jeg hadde jobbet i Frankrike og Nederland før jeg flyttet til Norge i 2018. Jeg har nå bodd syv år i Norge, og etter hvert har jeg forstått at det var den arktiske naturen som lokket meg til Norge. Svalbard og Nord-Norge har gitt meg en sinnsro som jeg ikke opplevde i verken Frankrike eller Nederland.
Forsker på bærekraftig tarehøsting
Szczybelski-Ciordia, Polar Algae og de spanske majoritetseierne er opptatt av bærekraftig tarehøsting.
– Vi er involvert i de to forskningsprosjektene Ascomap og iCulture som skal gi anbefalinger rundt bærekraftig høsting av grisetang. Vårt mål er at denne forskningen skal bidra til å bygge et grunnlag for en sosial kontrakt rundt høstingen av naturressursen grisetang.
– Hvorfor ble du medlem av Tekna?
– Jeg ble medlem så snart jeg hørte om Tekna ved oppstarten av min master i Tromsø i 2018. Nettverksarbeidet ble mye lettere som medlem. Jeg var godt kjent med fordelene ved å være medlem i en fagforening gjennom at min mor hadde jobbet for en av de to største fagforeningene i Spania.
– Hvor forventer du at du vil jobbe og leve om ti år?
– Norge er et fantastisk sted å bo, men det har vært vanskelig å finne jobbmuligheter og stabilitet innen norsk industri og akademia. Derfor utelukker jeg ikke muligheten for å flytte til et annet land hvis alle brikkene faller på plass.