Hopp til innhold
Alle kurs og arrangementer

Rakettoppskyting: Starship (SpaceX)

Følg rakettoppskytingen sammen med Tekna Romfart!

Streaming, Nettbasert
Dette arrangementet er ikke lenger aktivt, se vår kalender for kommende kurs og arrangementer.
Gratis - åpent for alle
Kr 0
19. apr. 2023
kl. 13:30 - 15:00
Streaming, Nettbasert
Kursnummer: 45316
Kontakt: Arild Ulset - +4790574596

Bli med oss online og følg oppskytingen av Starship.

Ukjent tidspunkt for oppskyting

Planlagt tid for oppskytingen er nå 19. april kl. 14:00. Vi starter sendingen litt før.

Men: Du må være forberedt på endringer.

Vi vet ikke helt når denne raketten blir skutt opp. Rakettoppskytinger er avhengig av vær og vind og et tidspunkt kan avlyses i siste liten. SpaceX har annonsert at oppskytingen kommer en gang i april. Vi vil sende en e-post til alle påmeldte i forkant så snart et tidspunkt er angitt. Dersom vi ikke er i stand til å gjennomføre sendingen på det angitte tidspunktet må nok vi avlyse (men du kan jo fortsatt følge oppskytingen - og du skal saktens få vite hvordan!).

Ingeniørkunst

Det som er så spennende med Starship-prosjektet er at samme rakett skal kunne ta av og lande flere ganger. Tenk deg for en ingeniørbragd: For at et objekt skal kunne unnslippe jordens tyngdekraft og komme seg i bane, må det opp i en minimumshastighet på 7,8 km/sek (Med den farten kunne du kjørt bil fra Lindesnes til Nordkapp på litt i overkant av fem minutter). Etterpå skal raketten lande på et bestemt sted - uten å bli skadet i landingen.

Starship

Denne raketten er 120 meter høy og den høyeste og kraftigste raketten som er bygd. Den skal kunne ta med mannskap eller last til verdensrommet. Raketten er den første i sitt slag: designet for å kunne brukes mange ganger. Målet er å utvikle et fartøy som kan brukes til fremtidens måne- og marsferder.

Vert: Marianne Vinje Tantillo

Marianne vil innlede sendingen og ta oss gjennom oppskytingen.

Marianne Vinje Tantillo er Sektoransvarlig for Norsk Romsenters arbeide med den Europeiske Romorganisasjonen ESA. Hun har jobbet både i ESA og i europeisk romindustri, og er Cand. Scient innen matematisk modellering fra UiO. Marianne har jobbet med bemannet romfart i en lang årrekke, og er styreleder i ESAs styre for bemannet romfart. Hun er en skikkelig romentusiast, og er minst like spent på denne oppskytningen som alle andre.

Del