Hopp til innhold
Dette arrangementet er ikke lenger aktivt, se vår kalender for kommende kurs og arrangementer.
Gratis for Tekna-medlemmer, gjerne med en venn
Kr 0
13. februar
kl. 16:30 - 21:00
Kursnummer: 49181
Kontakt: Trond Melen - 95029902

Velkommen til det første møtet i serien "Tegn i tiden" der vi inviterer deg til å høre om og diskutere et samfunnsaktuelt tema. Kveldens foredragsholder er sjefsøkonom Elisabeth Holvik fra Sparebank 1 gruppen.

I september 2023 var det bred enighet blant toneangivende økonomer om en nær forestående reduksjon av inflasjonen, og dermed en snarlig reduksjon i styringsrenten. Holvik var en motstemme. Hun mente rentesenkningen kunne komme til å la vente på seg, se "Sjeføkonom: – Derfor vil renten bli holdt høy lenge". Vi venter fortsatt på rentesenkningen, så ettertiden har gitt henne rett.

Trass i den høye renten har den norske krona hatt en svak utvikling de siste 3-4 årene. Holvik vil denne kvelden forklare oss hvorfor. Hun vil også gi oss informasjon så vi kan gjøre våre egne vurderinger om det fremtidige rentenivået og kronas videre utvikling.

Forventningene til styringsrenta og kronekursen er et av kriteriene for å velge mellom fast og flytende rente enten man er førstegangskjøper eller allerede har investert i bolig. I desember ble den midlertidige utlånsinstruksen til bankene justert og gjort permanent. Regjeringen løftet samtidig fram fastrentelån som et godt alternativ for førstegangskjøpere.

Ta gjerne med en venn eller kollega! Meld dem på i eget felt i påmeldingen. De trenger ikke være Tekna-medlem.

Vi ønsker at så mange som mulig bidrar i debatten. Bruk derfor gjerne tiden fram til møtet til, for eksempel, å lese deg opp på emnet eller diskutere temaet med kollegaer rundt lunsjbordet. Vi vil servere pizza og drikke på disse møtene. Foredraget begynner kl. 17:00.

Velkommen!

Skriv i tilleggsopplysninger om du har noen allergier eller andre hensyn vi må vite om.

Tegn i tiden

Tegn i tiden er et nytt tilbud til våre medlemmer. Dette er et samfunnsaktuelt debattforum der vi blir oppdatert av en foredragsholder om et aktuelt tema. Etter foredraget vil vi sette av rikelig med tid til å utveksle synspunkter.

Del