Genteknologi - Før og nå

Bli med på et spennende og lærerikt seminar der noen av de mest fremstående forskerne gir deg en grundig innføring i genteknologi.
Vi vil forklare komplekse konsepter på en faktabasert og forståelig måte, og gi deg innsikt i både grunnleggende og avanserte aspekter ved genteknologi. Vi vil ta for oss ord og begreper, og utforske viktige spørsmål knyttet til genteknologi, blant annet:
Hva er forskjellen på moderne avl og genteknologi ved bruk av CRISPR?
Hva menes egentlig med de gamle GMOene?
Hva er egentlig avl og hvordan gjøres det i dag?
Hva er presisjonsavl?
Hva kan man bruke CRISPR til i dag? Hva slags produkter vi kan fremstille?
Hvordan kan CRISPR brukes i medisin og hvilke muligheter åpner CRISPR for i framtiden, både innen medisin og matproduksjon?
-Hva er de etiske dilemmaene og hva slags regelverksendringer må til for at Norge skal kunne ta i bruk teknologien
Du vil møte:
Melinka Alonso Butenko, professor i genetikk fra Universitetet i Oslo
Eivind Valen, professor i bioinformatikk fra Universitetet i Oslo
Tage Thorstensen, forsker i molekylær plantebiologi på NIBIO
Sigrid Brattlie, spesialrådgiver i molekylærbiologi i Langsikt og Kreftforeningen
Dette arrangementet er et samarbeid mellom Tekna Biotek og Tekna Oslo avdeling. Dette er en digital sending med mulighet for oppmøte i Oslo. I Oslo blir det mingling og servert mat og drikke.