Hopp til innhold
Alle kurs og arrangementer

Den stormfulle solen og romvær

Foredrag med Pål Brekke

Dette arrangementet er ikke lenger aktivt, se vår kalender for kommende kurs og arrangementer.
Gratis
Kr 0
25. mars
kl. 19:00 - 20:30
Universitetet i Agder Kristiansand, KRISTIANSAND S
Auditorium B1001 - Gabriel Scotts Auditorium
Kursnummer: 49817
Kontakt: Kjell Holthe - 90011903

Bli med på et spennende foredrag med den anerkjente romforskeren Pål Brekke om den lunefulle solen og effekten av solstormer.

Sola er langt fra rolig, men er stormfull og i stadig endring og påvirker jorden på mange måter. Den er kilden til nordlyset - et fantastisk fenomen som har satt spor i mange kulturer.

Solstormer kan imidlertid også være skadelige. For 200 år siden kunne solstormer passere uten at mennesker merket effekten av slike stormer. I dag vet vi at de kan forårsake strømbrudd, forstyrre radiokommunikasjon og skade satellitter. Mer enn 10.000 satellitter opererer i verdensrommet, og tap av et signal fra noen av dem kan ha alvorlige konsekvenser for værmeldinger, kommunikasjon, navigasjon, kartlegging, søk og redning, forskning og militær overvåking.

Sola er nå uvanlig aktiv og vi må over 20 år tilbake i tid for å finne tilsvarende høy solaktivitet, Det betyr mye nordlys for oss i sør, men også mer problemer for vårt teknologibaserte samfunn. Solstormer kan forstyrrer og kan slå ut viktig samfunnsinfrastruktur som er kritisk får vårt moderne samfunn. Hvordan ville dagen din bli om alle satellitter ble slått ut av en superstorm?

Vi serverer kaffe og boller!

Les mer om Pål Brekke her.

Velkommen til en hyggelig kveld sammen med Tekna i Agder og Astronomiforeningen i Agder.

Del