Hva må til for at vi skal lykkes?
Vi inviterte Trine Kopstad Berentsen, Direktør solenergi og energisamfunn og Erik Stensrud Marstein, Sjefsforsker i IFE til en prat om hvordan dagens solkraft fortoner seg her til lands - og om hva som skal til for at vi skal komme oss ut av startgropa. Og hvordan funker egentlig solkraft?
Lite konflikter, stort potensial?
For å lykkes med energiomstilling, må Norge nær doble sin kraftproduksjon innen 2050, fra dagens rundt 150 TWh/år (NVE 2024). I 2024 ble det produsert 517 GWh med solkraft (0,517 TWh). Dette er smått, men erfaringer fra f.eks. Sverige viser at det kan få fort å installere mye dersom vi først kommer i gang. Håpet er at solkraft på bygg kan være en løsning for å bygge ut mye kraft uten store arealkonflikter eller naturinngrep. Studier viser at vi kan lykkes med å bygge ut 8 TWh innen 2030. På sikt kan det bli enormt: Studier viser at potensialet for utbygging er på 36-38 TWh på boligbygg og 22 TWh per år på yrkesbygg. Det er enda flere muligheter for bakkemonterte anlegg (NVE 2024). Men: Det er en del utfordringer som må løses dersom vi skal få det til. Her får du høre hvilke.
Energiomstilling
Energiomstilling er et viktig tema for oss. Fikk du med deg øvrige seminarer om energiomstilling?
- Hva skjedde med hydrogen?
- Solkraft i Norge
- CCS - karbonfangst og lagring
- CO2-redusert betong
- Vindturbiner på land - en statusoppdatering
Her finner du mange flere opptak innen fagområdet energi.
Tekna Klima
Tekna Klima er et nettverk som jobber for å skape tverrfaglige møteplasser, formidle forskning og gi et faglig tilbud til medlemmer som engasjerer seg i klimaendringer. I tilpasningen til klimaendringene er det viktig å bruke vitenskapelig og teknologisk innsikt fra mange fagområder og bransjer, som kan dra nytte av hverandre gjennom felles møteplasser, utveksling av kunnskap og nettverksbygging. Nettverket er kun for Tekna-medlemmer, og det er helt gratis og uforpliktende å delta. Bli med i nettverket
