Klokken 12:33 (CEST) den 28 april 2025 kollapset kraftsystemet i Spania som trakk Portugal med seg i det største strømbruddet i Europa de siste 20 årene. Det tok over 3 døgn før kraftsystemene på de Iberiske halvøy var tilbake til normal drift.
Den Europeiske nettorganisasjonen ENTSO-E, har nå analysert hendelsen og i en omfattende rapport beskriver de flere hendelser som startet allerede kl 09.00 i Spania som også berørte Portugal og det sørlige Frankrike. Frankrike reagerte raskt og fikk koplet seg fra kraftnettet i Spania og unngikk dermed å bli trukket med.
Slike langvarige strømbrudd eller «Blackouts» er katastrofale for det moderne samfunnet. Dette betyr at sykehus, kommunikasjon og data, samt banksystemer stopper opp når også back-up fra batterisystemer går tomme.
Mange stiller seg nå det spørsmålet hvordan kunne dette skje i et moderne samfunn og det melder seg også spørsmål om hvor nærme er vi i Norge en tilsvarende katastrofe?
For å belyse denne problematikken har vi fått
professorene i elkraftsystemer ved NTNU:
Jonas Nørland og Magnus Korpås til en samtale der de analyserer og diskuterer problematikken rundt stabilitet i kraftsystemer, som nå er ett av samfunnets viktigste infrastrukturer.
Faggruppe for Energi, industri og Miljø (FEIM)
Dette arrangementer er i regi av FEIM i Tekna Oslo avdeling. Formålet til FEIM er å stimulere til debatt og økt kunnskap/forståelse av spørsmål knyttet til energi, industri og miljøproblematikk.
FEIM har streamet en rekke foredrag. Her finner du mange opptak.
