
Tema: Bygg
CO₂-opptak i betong
Betong absorberer CO₂ fra atmosfæren gjennom hele sin levetid. Dette webinaret tar for seg hvordan vi kan dra nytte av den naturlige karbonatiseringsprosessen på veien mot klimanøytral betong? Webinaret er på engelsk.
I Norden pågår det arbeid på flere fronter for å redusere betongens CO₂-utslipp. Portlandsement erstattes med alternative bindemidler (SCM – Supplementary Cementitious Materials), og snart vil vi ta i bruk CCS-sement. Karbonatiseringens bidrag er også betydelig. Karbonatisering er en naturlig prosess som allerede skjer, men få har inkludert den i sine miljødeklarasjoner (EPD – Environmental Product Declarations).

Hvor stor er effekten av karbonatisering, og hvordan bør vi dokumentere den?
I dette nordiske webinaret går vi dypere inn i karbonatiseringens rolle fra et miljøperspektiv. Møteleder er Christoffer Vikne Moen fra Heidelberg Materials Northern Europe. Du får høre:
- Anne Rønning, fra NORSUS – Norsk institutt for bærekraftsforskning -
snakke om karbonatiseringskalkulator for bruk i miljødeklarasjoner (EPD) - Riku Paavilainen fra Tampere universitet, Finland
snakke om karbonatisering av lavkarbonbetong og resultater fra et akselerert karbonatiseringseksperiment utført på ulike betongresepturer - Alexander Oliva Rivera, RISE fra Research Institutes of Sweden
snakke om karbonatisering i betong etter brukstid – En casestudie om opptak av atmosfærisk CO₂ under ulike lagringsforhold og kornstørrelser