Teknas CO2-konferanse

Snorre Skjevrak
Energidepartementet
Skjevrak har tidligere vært politisk rådgiver for energiminister Terje Aasland (2024-2025).
Han har vært spesialrådgiver for næringspolitikk i Industri Energi (nå Forbundet Styrke), den største fagforeningen i olje-, gass- og landindustri. Han har blant annet bakgrunn som bystyrerepresentant i Sandnes (Ap) i 2011-2019 og sentralstyremedlem i AUF i 2016-2020. Han er født og oppvokst i Sandnes.
Skjevrak har en mastergrad i administrasjon og organisasjonsvitenskap fra Universitetet i Bergen (2017).

Ingrid Sundvor
Carbon Balance Initiative
Ingrid Sundvor is Co-founder and Executive Director of the Carbon Balance Initiative, an NGO founded at the University of Oxford that develops evidence-based policy and regulatory frameworks to achieve geological net zero. Her work focuses on net zero target-setting, net zero policies for fossil and industrial sectors, mandatory carbon storage for scaling CCS and permanent CDR, overshoot governance, and fossil fuel producer accountability. Under her leadership, Carbon Balance has collaborated with governments, investors, industry, UN institutions, NGOs, and global alliances. She is a Research Associate at Oxford Net Zero and has published in leading climate journals. Ingrid holds a BSc from King’s College London and an MSc in Environmental Change and Management from the University of Oxford.

Jørg Espen Aarnes
Offshore Norge
Lars har en Doktorgrad i anvendt matematikk - reservoarteknologi.
18 års erfaring med CCS, hvorav 16 år i DNV og 2 år i Offshore Norge. Har bidratt sterkt til utvikling av standarder for CO2 lagring, og gjennomført mer enn 100 konsulentoppdrag av ulik art på CCS. Hadde globalt ansvar for CCS aktiviteten til DNV i en periode der omsetningen ble mer enn 10-doblet.
Fagansvaret for CCS i Offshore Norge innebærer at jeg koordinerer innspill til myndigheter i Norge og EU på vegne av lageraktørene på norsk sokkel.

Rune Thorsen
Equinor
Rune har over 20 års erfaring fra olje- og gassindustrien, hvorav 16 år med hovedfokus på karbonfangst og -lagring (CCS). Han startet sin CCS-karriere som geofysiker i Statoil i 2009, med ansvar for kartlegging av undergrunnsmuligheter for CO₂-lagring. Rune har arbeidet med prospekter i Nordsjøen, Norskehavet og Barentshavet, og har hatt tekniske roller innen både forskning og utvikling i prosjekter som Smeaheia, Northern Lights og Endurance (UK).
De siste fem årene har Rune vært en del av Equinor Low Carbon Solutions, med ansvar for forretningsutvikling av CCS i Nordvest-Europa. Hans arbeid har særlig fokusert på strategi for CO₂-lagringslisenser og utvikling av infrastrukturløsninger.
Rune har en mastergrad i petroleumsgeofysikk fra Universitetet i Bergen.

Runar Rugtvedt
Norsk Industri
Runar har hovedansvar for oppfølging av leverandør- og teknologiindustrien for olje og gass og tilstøtende næringer. Han har vært i Norsk Industri i 10 år og har utover dette over 30 års erfaring fra leverandørindustri og prosessindustri. Har bred erfaring i ledelse, markedsarbeid, kommunikasjon og styring av prosjekter mot olje og gass, prosessindustri, maritim industri og vannkraft.
Runar Rugtvedt sitter i arbeidsutvalget i KonKraft, Den Norske Nasjonalkomiteen for World Petroleum Council, styremedlem i Porteføljestyret Petroleum i Forskningsrådet, leder av programkomiteen for Offshore Strategikonferansen, deltar i programkomiteen for OG21-Forum og følger opp NORWEP på vegne av Norsk Industri som en av stifterne.

Markus Sebastian Hole
Oslo Carbo Cluster
Markus er styreleder i Oslo Carbon Cluster og jobber for å etablere Oslo som Norges nye CO2-hub. Han er i tillegg fagansvarlig for CCS rammevilkår og samarbeid i Hafslund Celsio. Hans arbeid der inkluderer tett kontakt med EU-systemet, norske politikere og departementer, næringsliv og sivilsamfunn for å forbedre rammebetingelsene CCUS og CDR i Norge og Europa.
Han hadde tidligere stillingen som politisk rådgiver ved EUs delegasjon til Norge hvor han var ansvarlig for blant annet energi- og forskningspolitikk, samt Delegasjonens kommunikasjonsarbeid. Fra tidligere har han to traineeships ved Alliance for Rural Electrification i Brussel og den norske ambassaden i Madrid bak seg.
Markus har en Master i Europastudier fra NTNU.

Lars Petter Maltby
Lars Petter er Sivilingeniør og Dr.Ing fra NTNU Han har ledelseserfaring i 25 år fra internasjonale industribedrifter. Utvalgsmedlem i Klimautvalget 2050 og Kjernekraftutvalget. Styreleder og styremedlem i ulike private bedrifter Arbeidsoppgaver er å lede strategiforumet Prosess21 som gir råd og anbefalinger basert på mandat fra Nærings- og fiskeridepartementet og Klima- og miljødepartementet.

Karoline Andersen
Haugaland Næringspark
Har vært prosjektleder for CCS Haugalandet på vegne av Haugaland Næringspark siden 2023.
Master i materialvitenskap for energi og nanoteknologi fra UiO. Var politisk rådgiver for olje- og energiminister Tina Bru i 2021, da blant annet Langskip ble behandlet i Stortinget.

Thomas Ulstein
ZERO
Thomas er utdannet sivilingeniør fra Energi og Miljø på NTNU, med spesialisering innen industriell prosessteknikk. Har tidligere arbeidet i oljeservicebransjen og som rådgiver innenfor grønn industri. Jobber i industriteamet i Miljøstiftelsen ZERO, hovedsaklig med oljeomstilling, CCS og CO2-fjerning.

Johan Börje
Stockhom Exrgi
Johan Börje has more than 30 years’ experience in international relations, technology, sustainability, circular economy and energy. At Stockholm Exergi he played a key role in the company’s successful application to the first round of grants from the EU Innovation Fund and concluding the off-take agreements with Microsoft and Frontier.
Today, his job is to drive the evolution of policy and market demand for permanent carbon removals. Johan's areas of work cover EU climate policy, carbon accounting and methodologies for certification of carbon removals. He is the company’s representative in the Negative Emissions Platform, where he is a board member.

Jannicke Bjerkås
Hafslund Celsio
Jannicke Gerner Bjerkås leder den kommersielle utviklingen av CCS i Celsio. Hun var prosjektdirektør med ansvar for Celsios fullskala CCS-prosjekt fra 2018 til byggestart. Jannicke har bakgrunn fra energigjenvinning, resirkulering og biologisk behandling av organisk avfall, og har lang ledererfaring som bl.a. stabssjef og HR- og kommunikasjonsdirektør
Hun er tidligere offiser i Luftforsvaret med 5 års utdanning fra Befalsskole og Luftkrigsskolen, og 10 års aktiv tjeneste. Hun har også en MBA og en Master of Management fra Handelshøyskolen BI.

Ellen Skarsgård
DNV
Som Head of Sustainability Development and Climate leder jeg DNVs arbeid med klimastrategi, investering i karbonfjerning og bærekraftsrapportering, og er en del av DNV's 2030 strategigruppe. Styremedlem i UN Global Compact Norge. Jeg har en BSc i International Relations og bakgrunn fra Dow Chemical, ambassaden i Singapore og Danske Bank.

Mona Mølnvik
SINTEF Energi
Mona er forskningsdirektør og konserndirektør for gassteknologi i SINTEF Energiforskning, der hun leder en avdeling med 70 forskere, og direktør for Norsk CCS-forskningssenter, NCCS, et kompetansesenter på 600 millioner kroner finansiert av Norges forskningsråd og en sterk industriklynge under FME-ordningen. Mona har jobbet i SINTEF siden 1997 og har en doktorgrad i maskinteknikk fra NTNU. Hun har i mer enn to tiår bidratt til utviklingen av CCS-området, gjennom å bygge CCS-strategier og en strategisk portefølje av prosjekter, inkludert EU-, forskningsinfrastruktur- og store multiklientprosjekter i Norge.
Mona er styremedlem i UKCCSRC, petroleumssenteret LowEmission, FME HighEFF og FME HYDROGENi. Hun sitter i det internasjonale rådgivende styret til INNO CCUS, den danske regjeringens CCUS-forskningspartnerskap, støttet av Innovasjonsfondet i Danmark.

Hanna Katariina Knuutila
NTNU
Hanna Knuutila is a professor at the Department of Chemical Engineering at NTNU. Her main research interests are related to acid gas removal using absorption technology. The work covers various aspects of the technology, from experimental work to process modelling, simulations, and techno-economic assessments.
Solvent stability and mitigating solvent emissions have become important research topics in recent years. She has been an active partner in numerous EU and national projects over the years, supervising both master’s and PhD candidates connected to the projects.

Sarah Eileen Gasda
Norce Research
Sarah er for tiden Forskningssjef ved NORCE Energy og Professor II ved Institutt for Fysikk og Teknologi ved Universitetet i Bergen. Hun leder det nasjonale Petrosenteret Centre for Sustainable Subsurface Resources (CSSR), som de neste 8 årene skal forske på og utvikle ny kunnskap om hvordan undergrunnen kan benyttes i det grønne skiftet Sarah startet sin jobb i NORCE i 2011 (tidligere Uni Research) som seniorforsker før hun ble forfremmet til Chief Scientist i 2018.
Sarah har doktorgrad i sivil- og miljøteknikk fra Princeton University i 2008. Hun ble også tildelt et postdoktorstipend ved University of North Carolina i Chapel Hill, Department of Environmental Science and Engineering, finansiert av KAUST (King Abdullah University of Science and Technology).
Saras forskning og ekspertise er innen beregningsmetoder og modellering av flerfasestrøm i porøse medier med særlig fokus på geologisk CO2-lagring. I løpet av de siste 20 årene har forskningen bidratt til å forbedre vår forståelse av langsiktig lagring og inneslutning av CO2, inkludert potensialet for lekkasje fra eldre brønner og feil

Jon Peder Eliasson
SINTEF Industri
Peder er seniorforsker i gruppen for Anvendt Geovitenskap i SINTEF Petroleum. Han har bakgrunn som forsker / leder innenfor geofysikk i SINTEF siden 2009. Hans ekspertise inkluderer geofysiske modellerings- og inversjonsmetoder, usikkerhetskvantifisering og optimal datainnsamling, med anvendelser innen CO2-overvåking, leting og modelloppdateringer "while drilling". Peder har en master i beregningsfysikk og en doktorgrad i akseleratorfysikk fra CERN og Uppsala Universitet.

Sascha Bussat
Equinor
Sascha ha en doktorgrad i geofysikk. Har 2 år erfaring innen olje&gas og 6 år innen CCS (carbon markets, business development, fangst, lagring, ...) Prosjekt leder for CO2 mineralisasjon innenfor Equinor sin forskningssenter.
Sascha er leder av DecarbFaroe konsortium.

Monika Franke
Equinor
Monika har jobbet i Equinor siden 2013. Hun startet som prosessingeniør med fokus på skalering og korrosjonsrelaterte utfordringer innen olje og gass. Siden 2020 har Monika Sigrid jobbet med korrosjon i verdikjeder for CCS-transport, og videreutvikling av CO2-spesifikasjoner for CO2-transport- og lagringsprosjekter i Equinor og relaterte fellesforetak.
Hovedoppgavene inkluderer kontakt mellom partnere og kunder, samt utvikling av CO2-spesifikasjoner i tverrfaglige grupper i Equinor. Før det var hun aktivt involvert i Northern Lights' arbeid med å utvikle en oppdatering av CO2-spesifikasjonen i 2023. Monika Sigrid har en doktorgrad i faststoffformulering i kjemiteknikk ved Manchester University i Storbritannia og en mastergrad i fluiddynamikk fra Aalborg Universitet i Danmark.

Cecilie Nødtvedt
Heidelberg Materials
Cecilie er sivilingeniør fra NTNU med spesialisering i produksjon og materialteknikk, og har en Executive MBA fra BI med fokus på grønn vekst, strategisk ledelse og digitalisering.
Med 17 års erfaring fra bygg- og anleggssektoren har jeg jobbet bredt med sirkulærøkonomi, avfallsreduksjon, miljøsertifiseringer og ledelsessystemer. Jeg har utviklet klimaveikart og gjennomført tiltak for utslippsreduksjon, og har særlig kompetanse innen fremtidige verdikjeder, karbonfangst og lavutslippsmaterialer. Jeg brenner for å kombinere teknisk innsikt med strategisk bærekraftsledelse

Toril Benum
Hafslund Celsio
Toril er utdannet sivilingeniør Maskin fra NTNU. Har mange års erfaring fra prosjektvirksomhetene Aker Solution og Veidekke. Hun har jobbet de siste 10 årene i Hafslund selskaper, nettselskapet, vannkraft og innovasjon innen elektrifisering, 5 år av disse i konsernledelsen i Hafslund i ulike roller.
Toril ble i 2022 prosjekteier for Oslo CCS på Klemetsrud og ansatt som direktør for karbonfangst i Hafslund Celsio i juni 2025, med ansvar for CCS prosjektet, karbonmarkeder og forretningsutvikling CCS.

Raymond Forbord
Carbon Centric
Raymond har en Master i Teknisk Kybernetikk, Elektro og Automasjon, Prosjektledelse
Jobber i dag som prosjektleder for vårt karbonfangstanlegg på Rakkestad og bidrar med drift av karbonfangstanlegget, samtidig er Raymond ansvarlig for elektro og automasjon i Carbon Centric.

Kenneth Juul
Carbon Centric
Kenneth er medgründer og kommersiell direktør i Carbon Centric, et norsk selskap som utvikler, bygger, eier og drifter modulære karbonfangstanlegg for biogen CO₂ fra ulike industriprosesser. Kenneth har en mastergrad i teknisk kybernetikk fra NTNU i Trondheim og har over 17 års erfaring innen ledelse, salg og forretningsutvikling i innen en bred energi- og teknologisektor

Morten Landsgård
Norsk Hydro
Morten er utdannet sivilingeniør fra NTNU Industriell Økonomi
Morten har mer enn 10 års erfaring fra Hydro Aluminium sin teknologi deling, i ulike roller. De siste tre årene som leder for satsningen på de-karbonisering av primærproduksjon. Teamet jobber med hele CCS verdikjeden for å muliggjøre karbonfangst fra Hydro sin primærproduksjon, fra modifiseringer på Hall-Héroult elektrolyseceller, CO2 fangst med partnere og dialog med Transport & lager aktører.

Christine Krugerud
Wärtsilä Moss
Christine har en mastergrad i marin teknikk fra NTNU. Hun jobber i dag med forskning og utvikling av Onboard Carbon Capture & Storage (karbonfangst på skip) hos Wärtsilä i Moss, med fokus på både teknologisk utvikling av systemet og utfordringer knyttet til CCUS-verdikjede og infrastruktur.
Christine er tidligere avdelingsleder i DNV Maritime Advisory, Safety, Risk & Reliability, med erfaring fra shipping og rådgivning innen maritim teknologiutvikling -- blant annet relatert til alternative drivstoff og ny teknologi.

Lars Strøm
Ocean GeoLoop
Lars har over 25 års erfaring fra prosessindustrien i tekniske og lederroller i blant annet Borregaard, Norske Skog, NorFraKalk og Aibel.
Leder nå Ocean GeoLoops prosjektaktiviteter for CO2-fangst i samspill med kunder og samarbeidspartnere. Utdannet siv.ing. i Chemical & Process Engineering fra University of Surrey (UK) og MBA fra Griffith University (Australia).

Cathrine Karlsen
SLB Capturi
Cathrine er ansvarlig for kommersiell utvikling for SLB Capturi i Norge, hvor hun jobber tett med kunder og industrielle interessenter for å modne og realisere prosjekter innen karbonfangst.
Hun er utdannet sivilingeniør innen kjemisk prosessteknologi fra NTNU og har mer enn 15 års erfaring fra energisektoren, inkludert olje og gass, batteriproduksjon og karbonfangst.
Hennes erfaring omfatter internasjonale feltoperasjoner, prosjektledelse, teknisk salg og innkjøp, med sterk vekt på tverrfaglig samarbeid og operasjonell gjennomføring.
Cathrine er dypt engasjert i å fremme bærekraftige energiløsninger og styrke samarbeid på tvers av sektorer for å akselerere overgangen til en netto null-fremtid. Hun sitter også i styret for Oslo Carbon Cluster, som jobber for utvikling og realisering av CCUS-initiativer i Oslo-regionen.

Gunnar Rørnes
Equinor
Gunnar har over 30 års erfaring fra olje- og gassindustrien hvor han har jobbet med prosjekter i Canada og Storbritannia i tillegg til Norge.
Han har de siste 5 årene hatt hovedfokus på karbonfangst og lagring (CCS) og har nå ansvar for undergrunnen på prosjektet «CO2 Storage Kalundborg», et CCS prosjekt på Sjælland i Danmark.
Gunnar har en mastergrad i Petroleumsteknologi fra Imperial College i London.

Tonje Tønnessen
Equinor
Tonje har en mastergrad I petroleumsteknologi fra NTNU. Hun startet i Equinor i 2019 som boreingeniør for Statfjord feltet.
Høsten 2023 gikk hun over til å jobbe med CCS aktiviteter, hovedsakelig som prosjektleder for lisenssøknader på norsk sokkel, samt tidligfase forretningsutvikling.

Børre Jacobsen
Yinson Production
Børre Jacobsen har over 34 års erfaring fra energisektoren. I løpet av sine mer enn 30 år hos Shell har Børre hatt flere nasjonale og internasjonale kommersielle og forretningsutviklingsroller, inkludert gasstransport, global flytende gass, oppstrøms- og mellomstrøms felt- og prosjektutvikling. Som en del av Norske Shells ledergruppe hadde han ansvar for konsernanliggender og ledet senere Shells nedstrømsvirksomhet i Norge.
I 2020 tiltrådte Børre rollen som den første administrerende direktøren for Northern Lights JV (et karbontransport- og lagringsselskap), med oppgaven å starte selskapet fra bunnen av. I løpet av hans periode vokste Northern Lights til å bli en respektert global leder innen CCS og la grunnlaget for kommersiell suksess med å sikre de to første kommersielle grenseoverskridende CO2-lagrings- og injeksjonsavtalene.
Børre er fortsatt forpliktet til å utvikle CCS-virksomheten, og siden han forlot Northern Lights i 2024 har han fungert som forretningskonsulent. Hans primære rolle i dag er hos Yinson Production, hvor han leder dette selskapets inntreden i CCS-virksomheten med deltakelse i Havstjerne CO2-lagringslisens.
Børre har en grad innen finans fra Texas A&M University, han er gift og bor i Stavanger med kone og hund. Han har tre voksne barn som alle har flyttet hjemmefra.

Philip S Ringrose
Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet NTNU
Phillip leder spørsmålsrunden i forsknings-sesjonen 21 januar.
Philip er Professor i Energiomstilling Geovitenskap på NTNU, Institutt for elektroniske systemer, ved Center for Geophysical Forecasting. Han har BSc og PhD i geologi fra universitetene i Edinburgh og Strathclyde, Skottland, Storbritannia. Han har publisert mye om reservoargeovitenskap og flyt i porøse medier og har nylig utgitt lærebøkene 'How to Store CO2 Underground' og 'Reservoir Model Design' (sammen med Mark Bentley).
Phillip har tidligere jobbet for Equinor på mange CCS-prosjekter og med teknologi for utvikling av hydrokarbonfelt. Han var sjefredaktør for tidsskriftet Petroleum Geoscience (2019–2021) og er nå co-redaktør for tidsskriftet Geoenergy. Han ble valgt som 2014–2015 president for European Association of Geoscientists and Engineers (EAGE), hvor han var på styre (2012-2015). I 2018 ble han utnevnt til æresprofessor (Sustainable Geoenergy) ved University of Edinburgh, School of Geosciences, Edinburgh, Storbritannia.
Phillip r valgt inn som medlem av Det Kongelige Norske Videnskabers Selskab (DKNVS) og Norges Tekniske Vitenskapsakademi (NTVA).

Ørjan Jentoft
Aker BP ASA Avd Oslo
Ørjan Jentoft har en mastergrad i petroleumsteknologi fra NTNU og mer enn 30 års erfaring fra ExxonMobil, først i tekniske, kommersielle og prosjektroller, og deretter i lederstillinger både i Norge og internasjonalt. Etter ExxonMobils salg av norsk oppstrømsvirksomhet i 2019 gikk han inn i konsernledelsen i Vår Energi, hvor han ledet den partneropererte virksomheten og senere undergrunnsorganisasjonen. I 2023 sluttet Ørjan seg til Aker BP som leder for CCS-virksomheten







