Hopp til innhold
Digitale trusler og cyberangrep kan ramme alle, advarer sikkerhetsmyndighetene.

Aktuelt

Etterlyser større satsing på sikkerhet og teknologi i møte med økte trusler

Publisert: 6. feb. 2026

Trusselvurderingene for 2026 viser en forverret sikkerhetssituasjon for Norge. For å styrke motstandskraften vår trenger vi flere spesialister i teknologi og realfag, sier president Elisabet Haugsbø i Tekna.

Bakteppet er mer alvorlig enn på mange tiår da de norske sikkerhetsmyndighetene la fram de årlige trussel- og risikovurderingene, 6. februar.

Sjefen for Etterretningstjenesten, Nils Andreas Stensønes, gir klar beskjed: – Verdensorden slik vi har kjent den er truet.

Sjef for Politiets sikkerhetstjeneste (PST), Beate Gangås, sier PST forventer økt aktivitet i Norge fra russiske etterretningstjenester, og advarer at «aktiviteten pågår kontinuerlig».

Og sjef Arne Christian Haugstøyl i Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM), ber norske virksomheter komme i gang med det systematiske sikkerhetsarbeidet. 

– Digital motstandsdyktighet er kritisk for enhver norsk virksomhet. Cyberoperasjoner rammer bredt, understreker NSM-sjefen. 

Mangel på kompetanse

President Elisabet Haugsbø i Tekna, reagerer på at mange norske bedrifter ikke tar sikkerheten på alvor.  

– Skal vi stå imot truslene fra statlige aktører er vi nødt til å styrke motstandskraften. Da må hver og en jobbe systematisk med sikkerhet. Det er arbeidsgivers ansvar å løfte sikkerhetsarbeidet opp på høyeste nivå, og sørge for en trygg sikkerhetskultur på arbeidsplassen, sier hun.

President Elisabet Haugsbø, er bekymret for norske virksomheters evne til å beskytte seg mot de økte truslene fra statlige aktører.

Haugsbø er selv ekspert på datasikkerhet og jobber som digital sikkerhetssjef i konsulentselskapet Zebra. Hun erfarer at det ofte er mangel på kompetanse og kunnskap, som er grunnen til at virksomheter ikke tar sikkerheten på alvor.

– Vi trenger en målretta satsing på kompetanse. Både Forsvaret og politiet trenger gode teknologer, men det gjør også alle mindre offentlige og private bedrifter som sammen utgjør vårt totalforsvar. Problemet er at alle disse teknologene ikke finnes i dag, vi må utdanne flere, sier Haugsbø. 

Les også Teknas innspill til statsbudsjettet for 2027 med tiltak som kan bedre Norges samfunnssikkerhet og beredskap

Haster med satsing på teknologi og realfag

Både private og offentlige virksomheter sliter med å få tak i de folkene de trenger med høyere utdanning i teknologi og IT, det viser blant annet NHOs kompetansebarometer og Teknas kommuneundersøkelse

Motstandsdyktigheten mot økte trusler, er derfor helt avhengig av at vi utdanner flere spesialister innen sikkerhet og teknologi. Da er gode realfagskunnskaper grunnlaget.

– Tekna har i årevis etterlyst en helhetlig realfagsstrategi som tar for seg hele skole- og utdanningsløpet. I den sikkerhetspolitiske situasjonen vi står i nå, haster det å komme i gang, sier Tekna-presidenten. 

Les også: Mens resten av Europa satser, henger Norge etter på realfag

Fare for påvirkningsoperasjoner

PST-sjef Beate Gangås konstaterte da trusselvurderingene ble lagt fram, at statlige aktører kartlegger kritisk norsk infrastruktur og jakter på sårbarheter, informasjon som senere kan bli brukt til sabotasje eller påvirkningsoperasjoner. 

Det er en bekymring Tekna deler. Å ruste oss mot angrep, press og utnytting handler blant annet om å være klar over hva du som arbeidstaker vet og sitter på av kritisk informasjon om bedriften og samfunnet, som andre kan være interessert i å få tak i.

– De fleste av oss sitter på informasjon eller har noe som er kritisk for oss som kan utnyttes. Derfor er også det viktig å styrke den digitale og teknologiske kompetansen i hele befolkningen, i tillegg til å utdanne flere spesialister, sier Haugsbø. 

Les mer: Derfor må Tekna-medlemmer være ekstra på vakt

Les også