
Aktuelt
Ny regjering presentert i dag: - Vi forventer en snuoperasjon.
Statsminister Jonas Gahr Støre presenterte i dag sin nye regjering på slottsplassen. – Vi har forventninger til den nye regjeringen, og håper å se offensiv politikk både innen forskning, teknologisatsing og næringspolitikk, sier Tekna-president Elisabet Haugsbø.
– På vegne av Tekna så gratulerer jeg alle nye statsråder, og ønsker de lykke til. Vi forventer mye av den nye Arbeiderparti-regjeringen, sier Haugsbø.
Tekna-presidenten håper at Sigrun Aasland som ny forsknings og høyere utdanningsminister viser vilje til å gjennomføre den snuoperasjonen som er nødvendig både for realfagene, men også i forskningen.
Les også: – Vi har store forventninger til Arbeiderparti-regjeringen.
– Sigrun Aasland har solid bakgrunn. Både som leder i ZERO og som statssekretær i Klima-og miljødepartementet har hun godt innsyn i fremtidens utfordringer. I en stadig mer urolig verden, og når både den digitale og den grønne omstillingen går for sakte er det mye som må gjøres for realfagene. Samtidig som vi heier, så har vi tydelige forventinger, sier Tekna-presidenten.
Aldri før har så mange tatt høyere utdanning, men samtidig synker andelen som velger naturvitenskapelige utdanninger. Både næringslivet og samfunnet understreker at teknologi og naturvitenskap er avgjørende for å nå regjeringens mål innen digitalisering, energiomstilling, naturvern, forsvarsteknologi, helseteknologi, klimatiltak og beredskap, for å nevne noen områder. Tekna forventer at den nye statsråden for forskning og høyere utdanning viser vilje til å ta tak i disse store utfordringene og sikrer en satsing som ruster Norge for fremtiden.
– Vi ser at Norge sakker akterut på forskningsfronten. Samtidig som Sverige, Danmark, Finland og EU satser som aldri før på forskning, så ser vi tilbake i tid og kutter i bevilgningene. De siste fem årene har verden forandret seg, og vi har helt nye utfordringer. Det må møtes med større innsats og vilje av en ny regjering, avslutter Tekna-president Elisabet Haugsbø.