
Tema: Bio- og klima
Norges oppfølging av naturavtalen
I desember 2022 fikk verden en ny global naturavtale, som har som mål å stanse og reversere tap av natur innen 2030. Vil Norge klare dette?
FNs naturpanels situasjonsbeskrivelse er rystende; 1 million arter er i fare for utryddelse. Artsutryddelsen er ti, hundre eller kanskje tusen ganger den naturlige utryddelsesraten. Verdens samlede dyrebestand er mer enn halvert siden 1970. Naturpanelet er like klar i sin analyse av årsakene. Hovedårsaken er arealbruksendringer. Etterfulgt av rovdrift, forurensning, klimaendringer og invasjon av fremmede arter.
Men forstår vi alvoret? Vi fortsetter vår ekspansjon inn i naturen i akselererende tempo, gjerne med en miljøbegrunnelse. Regjeringens energikommisjon illustrerer dette godt ved sitt mantra om at det grønne skiftet krever mer av alt – raskere. Det dreier seg om alt fra ny «grønn» industri, gruvedrift til lands og til havs, mer arealkrevende energiproduksjon enn tidligere og ny elektrisk infrastruktur.
Vi har invitert eksperter for å søke å besvare disse spørsmålene:
- Hva består naturkrisen i og hvorfor har vi naturavtale?
- Hva slags utfordringer og muligheter har vi til å oppfylle naturavtalen?
- Hvordan får vi med folket på den store dugnaden for å bevare naturen?
I panelet deltar:
- Vigdis Vandvik,
professor i planteøkologi ved Universitetet i Bergen og
leder av CeSAM senter for bærekraftig arealbruk. - Kristine M. Grimsrud,
forsker i SSB innen miljø-, ressurs- og innovasjonsøkonomi - Mathias Stang,
leder av arbeidet med FNs naturavtale for WWF - Catharina Bjerke,
bærekraftdirektør i Veidekke ASA - Hans Borchsenius,
redaktør i Norsk Energi og
sekretær i Faggruppe for Energi, Industri og Miljø (FEIM)
Møteleder er Birgitte Jordahl, Seniorrådgiver i Tekna
Faggruppe for Energi, industri og Miljø (FEIM)
Dette arrangementer er i regi av FEIM i Tekna Oslo avdeling. Formålet til FEIM er å stimulere til debatt og økt kunnskap/forståelse av spørsmål knyttet til energi, industri og miljøproblematikk.
FEIM har streamet en rekke foredrag. Du finner mange opptak fra disse på Teknas energiblogg.