Ny grunnlov gir etiske utfordringer

Menneskerettighetsutvalget nedsatt i 2009, la i januar i år frem sitt forslag til endringer av grunnloven. Sentrale menneskerettigheter skal grunnlovsfestes. Mange politikere er skeptiske til forslagene.

Menneskerettigheter grunnlovsfestes. Utvalget som ble ledet av Inge Lønning har foreslått å styrke menneskerettighetene i grunnloven. Nye bestemmelser og rettigheter som foreslås tatt inn i grunnloven er rett til vern mot diskriminering, rett til personvern, religions-, tanke- og samvittighetsfrihet, rett til å inngå ekteskap og stifte familie, barns rettigheter. Mest kontroversielt er forslaget om å lovfeste retten til sosial trygghet, helse og rimelig levestandard. 

Grunnlovens 200-årsjubileum. Når forslaget blir lagt frem nå henger dette sammen med grunnlovens 200-årsjubileum i 2014. Det er strenge krav til oppslutning om endringer i grunnloven. Forslagene skal behandles før valget i 2014 og så på ny tas opp og eventuelt bli endelig vedtatt av et nytt storting etter valget. 

Skeptiske politikere. De fleste menneskerettigheter gjelder allerede i Norge gjennom internasjonale traktater Norge har sluttet seg til, eller fordi de er skrevet inn i norske lover. Blant mange politikere er det imidlertid skepsis til å gi borgerne de sterkere rettigheter som følger av bestemmelser i grunnloven. Dette vil redusere politikernes handlefrihet og innflytelse. Samtidig vil domstolens innflytelse bli styrket fordi det i større utstrekning blir mulig å prøve politiske beslutninger som berører menneske rettigheter for domstolene.

Etisk råd "i tiden". Teknas etiske råd har aktuelle etiske utfordringer i tiden som fast post på sine møter. Rådet vil bruke nyhetssiden på www.tekna.no/etikk til å presentere slike saker i ukene fremover. Rådet tar også gjerne i mot tips fra medlemmene om etiske utfordringer som bør presenteres.

Sist endret: 03.02.2012

[Loading...]